Dnes je 23.mája 2025, meniny má Želmíra

  • Ľudia
  • 0
  • 25. augusta 2024, 11:59
  • 3 m, 21 s

Prvá žena na Evereste

Junko Tabei, japonská horolezkyňa, sa stala legendou v oblasti horolezectva a inšpiráciou pre mnoho žien po celom svete. Narodená 22. septembra 1939 v prefektúre Fukushima, Tabei prekonala mnoho prekážok na svojej ceste za horolezeckými úspechmi. Jej najznámejším úspechom je zdolanie Mount Everestu v roku 1975, čím sa stala prvou ženou na vrchole najvyššej hory sveta. Taktiež je prvou ženou, ktorá dokončila výzvu Seven Summits, zdolaním najvyšších vrcholov na každom kontinente.

Rané roky a začiatky horolezectva

Junko Tabei prejavovala záujem o horolezectvo už od detstva, keď počas školských výletov objavila svoju vášeň pre hory. Napriek spoločenským normám a finančným obmedzeniam, Tabei pokračovala vo svojom záujme a študovala literatúru na univerzite Showa v Tokiu. Počas štúdia sa pripojila k horolezeckému klubu a začala seriózne trénovať.

Cesta na Mount Everest

V roku 1969 založila Tabei ženský horolezecký klub, Ladies Climbing Club: Japan (LCC), s heslom “Neberme si dovolenku, aby sme mohli variť polievku na vrchole.” Tento klub poskytol japonským ženám príležitosť venovať sa horolezectvu v spoločnosti rovnako zmýšľajúcich ľudí.

Tabei sa pustila do organizovania expedície na Mount Everest. Po rokoch príprav a získavaní finančných prostriedkov sa jej tím, pozostávajúci z 15 žien a šiestich šerpov, vydal na cestu v máji 1975. Napriek lavíne, ktorá zasiahla ich tábor, sa Tabei a jej tím nevzdali. Dňa 16. mája 1975 sa Junko Tabei stala prvou ženou, ktorá dosiahla vrchol Mount Everestu.

Výzva Seven Summits

Po úspechu na Mount Evereste sa Tabei zamerala na ďalšiu výzvu: zdolanie najvyšších vrcholov na každom kontinente, známu ako Seven Summits. Táto výzva zahŕňa vrcholy ako Aconcagua v Južnej Amerike, Denali v Severnej Amerike, Kilimandžáro v Afrike, Elbrus v Európe, Vinson v Antarktíde, Puncak Jaya v Oceánii a Mount Everest v Ázii.

V roku 1992 dokončila Tabei túto výzvu ako prvá žena, čím potvrdila svoje miesto v histórii horolezectva. Jej úspechy ju katapultovali do medzinárodnej pozornosti a priniesli jej mnohé ocenenia.

Neskoršie roky a dedičstvo

Aj po splnení výzvy Seven Summits zostala Junko Tabei aktívnou horolezkyňou a environmentálnou aktivistkou. Vyštudovala ekológiu na Kyushskej univerzite a venovala sa práci na ochrane horského prostredia. Organizovala a zúčastňovala sa na čistení odpadkov z Everest Base Campu a iných horolezeckých oblastí.

Tabei zomrela 20. októbra 2016, ale jej odkaz žije ďalej. Jej život a úspechy inšpirujú ženy a dievčatá po celom svete, aby prekonávali prekážky a nasledovali svoje sny.

Odhodlanie a vytrvalosť

Junko Tabei bola priekopníčkou a vzorom, ktorý prekonal nielen fyzické vrcholy, ale aj spoločenské bariéry. Jej úspechy na Mount Evereste a v rámci výzvy Seven Summits ukázali svetu, že s odhodlaním a vytrvalosťou je možné dosiahnuť veľké veci. Jej prínos horolezectvu a ochrane prírody zanechal trvalý odkaz, ktorý bude inšpirovať budúce generácie.

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 0x
  • 0x
  • 0x
  • 0x

Nie je možné pridávať komentáre.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie