Dnes je 23.mája 2025, meniny má Želmíra

  • Ľudia
  • 0
  • 16. júna 2024, 12:22
  • 5 m, 36 s

Úspešné vesmírne lety aj vďaka Katherine Johnson

Katherine Johnson, afroamerická matematička, ktorá pracovala pre NASA zohrala kľúčovú úlohu v úspešných vesmírnych misiách USA v 60. rokoch 20. storočia. Jej výpočty trajektórií rakiet a vesmírnych lodí boli presné a spoľahlivé, čím pomohla pri historických udalostiach, ako bolo vypustenie Jurija Gagarina do vesmíru a pristátie Apollo 11 na Mesiaci.

Raný život a vzdelanie

Narodila sa v roku 1918 v meste White Sulphur Springs v Západnej Virgínii. Od detstva prejavovala talent pre matematiku a v škole vynikala. Po ukončení strednej školy študovala na West Virginia State College, kde získala bakalársky titul v matematike. V tom čase boli možnosti pre afroamerické ženy v oblasti vedy a techniky obmedzené, no Katherine Johnson sa nevzdala a hľadala príležitosti, ako využiť svoj talent.

Kariéra v NASA

V roku 1952 sa Katherine Johnson pripojila k Národnému poradnému výboru pre letectvo (NACA), predchodcovi NASA. Pracovala v skupine “počítačoviek”, ktorá tvorili afroamerické ženy a vykonávali zložité matematické výpočty pre vesmírny program. Katherine Johnson sa rýchlo stala uznávanou expertkou na výpočet trajektórií rakiet a vesmírnych lodí. Jej výpočty boli presné a spoľahlivé a boli kľúčové pre úspech misií, ako napríklad:

  • Suborbitálny let Alana Sheparda v roku 1961: Katherine Johnson vypočítala trajektóriu rakety Freedom 7, ktorá vyniesla Alana Sheparda ako prvého Američana do vesmíru.
  • Orbitálny let Johna Glenna v roku 1962: Katherine Johnson vypočítala trajektóriu vesmírnej lode Friendship 7, ktorá vyniesla Johna Glenna ako prvého Američana na obežnú dráhu Zeme.
  • Pristátie Apollo 11 na Mesiaci v roku 1969: Katherine Johnson vypočítala trajektóriu lunárneho modulu Eagle, ktorý pristál na Mesiaci a umožnil Neilovi Armstrongovi a Buzzovi Aldrinovi stať sa prvými ľuďmi, ktorí kráčali po jeho povrchu.
  • Jej výpočty boli nápomocné aj pri mnohých ďalších vesmírnych misiách, ako boli misie Mercury, Gemini a Apollo.

Analýza letových dát

Katherine Johnson analyzovala letové dáta z rakiet a vesmírnych lodí, aby identifikovala problémy a navrhla riešenia. Jej analýza bola kľúčová pre zaistenie bezpečnosti a úspechu vesmírnych misií. Napríklad analyzovala letové dáta z misie Mercury-Redstone 3, ktorá sa takmer skončila katastrofou. Jej analýza pomohla inžinierom identifikovať problém a vyriešiť ho pred ďalšími misiami.

Prekonávanie bariér

Pracovala v NASA v čase, keď v Spojených štátoch prebiehala rasová segregácia. Aj napriek diskriminácii a predsudkom sa jej podarilo uspieť a stať sa rešpektovanou vedkyňou. Svojou prácou prekonala bariéry a ukázala svetu, že ženy a menšiny dokážu dosiahnuť skvelé veci v oblasti vedy a techniky.

  • Ako afroameričanka čelila Katherine Johnson segregácii a diskriminácii na pracovisku aj mimo neho. Bola nútená jesť v oddelených jedálňach, používať oddelené toalety a pracovať v oddelenej kancelárii od svojich bielych kolegov.
  • Často bola podceňovaná a jej práca nebola dostatočne ocenená. Jej kolegovia ju niekedy označovali za “počítačku” a zľahčovali jej výpočty.
  • Napriek týmto prekážkam Katherine Johnson nikdy nezanevrela na svoju prácu a nevzdala sa svojich snov. Svojou vytrvalosťou a profesionalitou si získala rešpekt svojich kolegov a nadriadených.
  • Katherine Johnson sa musela vyrovnať aj so sexizmom na pracovisku. V tom čase boli ženy v oblasti vedy a techniky stále vzácnosťou a často sa stretávali s predsudkami a stereotypmi.
  • Niektorí jej kolegovia sa domnievali, že ženy nie sú schopné zložitého matematického myslenia a že by sa mali venovať skôr domácnosti a rodine.
  • Katherine Johnson sa však nedala odradiť a dokázala im opak. Svojou prácou ukázala, že ženy sú rovnako schopné ako muži a že dokážu dosiahnuť skvelé veci v oblasti vedy a techniky.

Ako sa vyrovnala s diskrimináciou

Katherine Johnson sa s diskrimináciou vyrovnávala s dôstojnosťou a odhodlaním. Nikdy sa nenechala odradiť a vždy sa snažila robiť svoju prácu čo najlepšie. Svojim kolegom a nadriadeným dokázala, že je cenným prínosom pre vesmírny program. Aktívne sa zapájala do hnutia za občianske práva a bojovala za rasové rovnosť. Zúčastňovala sa protestov a demonštrácií a podporovala organizácie bojujúce za práva Afroameričanov.

Je inšpiráciou pre ženy a menšiny v oblasti vedy a techniky na celom svete. Jej príbeh ukazuje, že je možné prekonať bariéry a dosiahnuť skvelé veci, bez ohľadu na rasu, pohlavie alebo pôvod.

Odkaz Katherine Johnson

Katherine Johnson zomrela v roku 2020 vo veku 101 rokov. Jej odkaz žije ďalej a inšpiruje mladých ľudí, aby sa nevzdávali svojich snov a bojovali za svoje miesto vo svete vedy a techniky. V roku 2016 ju prezident Barack Obama ocenil Prezidentskou medailou slobody za jej prínos pre vesmírny program USA.

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 0x
  • 0x
  • 0x
  • 0x

Nie je možné pridávať komentáre.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie