Amelia Earhart bola americká pilotka, ktorá sa preslávila svojimi priekopníckymi letmi a odvážnymi dobrodružstvami. Stala sa prvou ženou, ktorá preletela Atlantický oceán v sólo lete a dokonca aj prvou osobou, ktorá preletela Tichý oceán lietadlom. Jej zmiznutie nad Tichým oceánom v roku 1937 zostáva dodnes jednou z najznámejších záhad v histórii letectva.
Skorý život a vzdelanie
Amelia Earhart sa narodila v roku 1897 v Kansase. Už odmalička ju fascinoval svet nad zemou. Prvýkrát sa s lietadlom stretla ako 23-ročná na výstave v Kalifornii a bola okamžite uchvátená. V tej chvíli sa zrodila jej vášeň, ktorá navždy zmenila jej život. Svoje prvé letecké hodiny si musela financovať sama, pričom vtedy pracovala ako učiteľka. Vďaka odhodlaniu a šetrnosti si v roku 1921 kúpila svoj prvý žltý dvojplošník Kinner Airster, ktorému láskyplne hovorila “Kanárik”. V roku 1923 sa stala členkou National Aeronautic Association a začala súťažiť v leteckých pretekoch.
Prvá žena, ktorá preletela Atlantik
V roku 1928 sa Earhart stala súčasťou posádky prvého lietadla, ktoré preletelo Atlantik s troma ženami na palube. Tento let síce absolvovala ako pasažierka, no vzbudil v leteckých kruhoch rozruch a otvoril jej dvere k ďalším výzvam. O štyri roky neskôr sa už chystala na prelomový krok. V roku 1932 ako prvá žena na svete preletela Atlantický oceán. Jej odvaha a technické zručnosti ohromili celý svet a z Earhartovej sa stala národná hrdinka, ktorá dokázala, že nebo patrí jej. Tento let ju preslávil na celom svete a urobil z nej ikonu letectva.
Záhadné zmiznutie
V roku 1937 sa Amelia Earhart rozhodla pre svoj najambicióznejší let a to o oblet Zeme pozdĺž rovníka. Lietadlo Lockheed Electra 10E malo byť jej verným spoločníkom na tejto dobrodružnej ceste. Posádku tvorila Earhartová a navigátor Fred Noonan. Po úspešnom prelete z Miami cez Južnú Ameriku a Afriku sa chystali na najdlhší úsek z Novej Guinei na ostrov Howland v centrálnom Pacifiku. Dňa 2. júla 1937 nadviazali posledné rádiové spojenie, v ktorom hlásila nedostatok paliva a problémy s navigáciou. Potom nastalo ticho. Napriek masívnej pátracej akcii Earhartovú a jej lietadlo nikdy nenašli. Záhadné zmiznutie sa stalo legendou a dodnes sa vedú diskusie o tom, čo sa vlastne stalo.
Priekopníčka v letectve
Amelia Earhart bola priekopníčkou letectva a ikonou dobrodružstva. Inšpirovala generácie žien, aby nasledovali svoje sny a prekonávali prekážky. Okrem lietania sa angažovala aj v propagácii letectva a podporovala ženy, ktoré sa chceli stať pilotkami. Bola spoluzakladateľkou organizácie Ninety-Nines, práve ono malo za cieľ podporovať ženy v letectve. Jej odvaha a odhodlanie z nej urobili jednu z najznámejších osobností 20. storočia.
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.